A FÉNYI GYULA JEZSUITA GIMNÁZIUM ÉS KOLLÉGIUM SZERVEZETI ÉS MŰKÖDÉSI SZABÁLYZATÁNAK P5. SZ. FÜGGELÉKE
A TELJESKÖRŰ GYERMEK- ÉS IFJÚSÁGVÉDELEMÉRT
„A rendszerváltozással, a társadalom átalakulásával újabb problémák jelentek meg hazánkban. A problémák kezelésének – hagyomány szerint – elsődleges színtere a család, egyre kevésbé képes megbirkózni a megnövekedett feladatokkal. A
problémamegoldó színtér egyre inkább nagyobb közösségi, – civil és állami – intézményekben kerül kialakításra. Ezen intézmények, vagy újonnan, az utóbbi években létrehozott speciális, – elsősorban szociális – intézmények, vagy már meglévő, más alapfeladattal bíró, elsősorban egészségügyi és oktatási intézmények.
Az oktatási intézmények mindinkább bekapcsolódnak a náluk is megjelenő közösségi és egyéni problémák kezelésébe. Erőteljesebb oda gyeléssel, mind több diákról kiderül, hogy saját adottságai fejlesztéséhez, és harmonikus személyiségfejlődéséhez elengedhetetlen a család mellett, egy családon kívüli támasz, ami kézenfekvően az iskola, és az iskola által (is) használt intézményhálózat.
Hazánk ifjúságát alapvetően 6 problémacsoport veszélyezteti, melyeknek megelőzése és kezelése intézményünknek is feladata:
- 1. A családi kon iktusok
- 2. Az alkoholizmus és a dohányzás
- 3. A kábítószer-fogyasztás
- 4. A lelki problémák
- 5. Egészségügyi problémák
- 6. Anyagi veszélyeztetettség
A problémák kezelésekor a keresztény alapértékeken, a jezsuita oktatási hagyományokon nyugvó mentálhigiéné és szociális munka eszközrendszerét alkalmazzuk. A hangsúly a megelőzésen és a személyre szabott, egyéni esetkezelésen és kísérésen van.
Az egységesített, teljes körű ifjúságvédelem keretei és feladatai az alábbi
dokumentumokban jelennek meg:
- „GYERMEK- ÉS IFJÚSÁGVÉDELEM”: A dokumentum rögzíti a megelőzés, és problémamegoldás feladatait.
- „VÉSZJEL PROGRAM” : Tartalmazza a felderítéshez, és a megelőzéshez szükséges korai információ biztosítását és biztonságos kezelését.
- „GYERMEKBÁNTALMAZÁS MEGELŐZÉSE ÉS KEZELÉSE”: (SzMSz 46) rögzíti a súlyos esetek megelőzésének és kezelésének feladatait.”
Megújítva 2010. augusztus 30-án.